Kasmetiniai „Duokiškio baladžių“ vakarai nepraranda žavesio. Vienuoliktą kartą vykusiame renginyje nuo scenos vėl liejosi eilės, nuoširdi tarmiška šneka, pripažintų bardų dainos, o didžiąją vakaro dalį griežė talentingi jaunieji armonikieriai. „Žinote, nė vienais metais nesutikau tiek pažįstamų, kiek dabar, pakalbėjau“, – tryško džiaugsmu netikėtai prie korespondentės priėjusi moteris.
Liaudies muzika nepaseno
„Kai grožis viduje, tai jis spinduliuoja ir išorėje“, – šie žodžiai nuskambėjo iš renginio vedėjos lūpų. Grožio ir žavesio, ko gero, nestokojo nė vienas iš vienuolikos „Duokiškio baladžių“ vakarų, nes pasakoriai, poetai, dainų atlikėjai, griežėjai lipa į sceną „neapsiginklavę“ fonogramomis, pasikliaudami tik savo balsu, muzikiniais ar kitokiais meniniais sugebėjimais.
Šių metų šventėje sužavėjo renginio organizatorės Giedrės Dagienės sukviestas jaunimas: Mindaugas Didžiokas iš Utenos ir Lukas Gaižutis iš Utenos rajono, Skaistė Poškutė iš Pakruojo rajono, pasakorius Dovydas Butkus iš Panevėžio rajono ir kraštietė bardė Raminta Rimiškytė.
Nuo šešerių metų pradėjęs muzikuoti Lukas Petreburgo armonika užsigeidė groti pats, jį mokino taip pat uteniškis Raimondas Garsonas. Dabar trylikametis muzikantas namuose ant lentynos laiko net 7 tokias armonikas. Jam grojant regis, kad liauni pirštai tik muzikavimui ir sutverti. Žiūrovus gera nuotaika jis užkrėtė net nepradėjęs groti, o tik paskelbęs kūrinių pavadinimus: „Oi, bobut, bobut, bobut, kas sutemus gali būt“, „Bosų“ valsas ir kt. Solidus, rimtas Mindaugas savo pasirodymą pradėjo kūriniu, kurį išmoko iš neseniai anapilin išėjusio žinomo rokiškėno, armonikieriaus Algio Vaitonio. Skaistė armonika griežti mokosi nuo 11 metų. greitai šešioliktąjį gimtadienį švęsianti mergina sako, kad jai arčiausiai širdies liaudies muzika, visgi paskutinį kūrinį sugrojo kitokį – iš populiarių šiuolaikinių dainų sudėliotą popuri.
Eilės bei dainos – į širdį ir dangų
Vakaro dalyvius nostalgiškai nuteikė Ramintos atliekamos dainos. Pasakorius Dovydas yra ne vieną kartą laimėjęs laurus Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkurse „Tramtatulis“, taigi iš jo lūpų liejosi tarmiški pasakojimai. Jam antrino duokiškėnas, eiliuotojas ir pasakorius Alvidas Žukauskas. Poezijos karoliukus bėrė rokiškietė Danutė Mažeikienė, vieną eilėraštį paskyrusi tik Duokiškiui. Beje, jame visi žodžiai prasideda raide d.
Vakarą vainikavo gerai žinomo bardo Kazimiero Jakučio atliekama programa „Aukštaitijos dangui“. Jam talkino Vaida Jakutienė ir Aurimas Driukas. Žiūrovai jiems plojo atsistoję.
Akims paganyti ir išbandyti
Pasidairę aplinkui, tiek jaunesni, tiek vyresni galėjo rasti ir kitokios veiklos. Ažūrais ir originalumu žavėjo bendruomenės pastato languose eksponuojama karpinių ir keramikos paroda „Po balta užuolaidėle molinis paukštelis“, šventėje buvo galima įsigyti Jūžintų krašto etninio paveldo puoselėtojų raugtos giros ir alaus, keptos duonos ir kitų skanumynų, Aukštakalnių kaimo šeimininkės vaišino koše, linininkystės tradicijas pristatė Panemunėlio moterys, prie savęs kvietė ir kiti amatininkai, kūrėjai.
Dėkojo
„Nuoširdžiai dėkojame kiekvienam, padėjusiam šventės darbuose!“ – sakė D.Dagienė, o Kamajų seniūnė Lina Zolubienė įteikė seniūnijos ir bendruomenės padėką Emilijai Eleonorai Žvirblienei už Duokiškio viešųjų erdvių puoselėjimą. Pasak seniūnės, šiai moteriai nereikia galingos technikos, ji daug nuveikia turėdama dvi darbščias rankas ir grėblį su šluota. Seimo nario Jono Jaručio padėka buvo skirta Danguolei ir Arvydui Žvirbliams už meilę kraštui ir rūpinimąsi kiekvienu bendruomenės nariu.
Lėšas projektui įgyvendinti skyrė LR Žemės ūkio ministerija, rėmė Rokiškio rajono savivaldybė, UAB „EUROPEAN ENERGY“, UAB „Rokiškio mėsinė“, Prievelių šeimos bitynas, informacijos sklaida rūpinosi UAB „Gimtasis Rokiškis“.