Kiškių ūlyčia

„Kietosios baudžiavos laikais čia gyvenęs žiaurus ponas, mėgęs savo baudžiauninkus  rykštėmis ligi mirties plakti. Kartą nučiupo ponas savo laukuose vargšą žmogelį bemedžiojant. Nušautą kiškį jis buvo krūmuose paslėpęs. Dvarponio įsakymu nabagas buvo paguldytas į lovį ir negailestingai plakamas. Egzekucijos metu prie lovio stovėjo ir pats ponas ir  be paliovos rėkė:

– Atiduok kiškį, duok kiškį, duok kiškį, duok kiškį!!!

Tuo tarpu baudžiauninkas jau buvo dvasią išleidęs, o ponas nuo rėkimo balsą prarado. Šis žiaurus nutikimas giliai įstrigo kaimo žmonių širdyse ir buvo perduodamas iš kartos į kartą, o  vietovė gavo Duokiškio vardą.“

2018 – aisiais metais, švenčiant Lietuvos šimtmetį,  Duokiškio kaimo ir apylinkių gyventojus pakvietėme dalyvauti akcijoje „Duok 100 kiškių“.  Sulaukėme  didelio susidomėjimo  – apie 70 dalyvių gamino patys arba dovanojo savo vaikystės žaisliukus.  Akcijos dalyvių  amžius nuo 3 iki 79  – erių.  Mažiausieji – Kamajų darželinukai, Obelių globos namų auklėtiniai, vyriausia – duokiškietė Elena Brigita Vigėlienė.   Kiškiai mus pasiekė iš Rokiškio bei kaimyninių Utenos, Anykščių rajonų bendruomenių,  Vilniaus,  Panevėžio V. Mikalausko menų gimnazijos. Akcijos sėkmė pranoko lūkesčius – kiškių  susirinko gerokai per 100!   Džiugu, kad į kūrybinę veiklą  noriai kibo ir vaikai,  ir moterys, ir vyrai. Stebina įmantriai pagaminti žvairiukai – megzti, nerti, velti, siūti ir siuvinėti. Pasirodo, kad nulėpausį galima iš samanų, kerpių, šakelių nupinti, iš medžio išpjauti, iš metalo išlenkti, iš molio nudrėbti,  nupiešti, nutapyti. Didelę kiškių kolekcijos dalį sudaro  skirtingo laikmečio vaikystės žaisliukai, suvenyrai, atvirutės, pašto ženklai, knygelės, žaidimai ir t.t.

Atvykstančius į Duokiškį  iš Kamajų pasitinka Daivos ir Henriko Mickūnų šeimos sukurtas  metalinis kiškis.  

Surinkta puiki kiškių kolekcija, atspindinti vietos gyventojų kūrybines tradicijas, gavo „Kiškių ūlyčios“  pavadinimą.  Ūlyčia nuolat papildoma naujais eksponatais. Juos dovanoja renginių lankytojai, kraštiečiai, turistai, žygeiviai. Šiuo metu sukaupta per 300 eksponatų.  Didelė eksponatų dalis  –  Vokietijos piliečio Herbert Müller dovana.

„Kiškių ūlyčia“ įsikūrusi  Duokiškio kaimo bendruomenės namuose.